DuraVent 3PPS-FLEX35 PolyPro Flexible Polypropylene Pipe, 3" Diameter, 35" Length
★★★★★ 4.2 41 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by lepos.in
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by lepos.in
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Use to line masonry chimneys that vent condensing appliances. Double-wall construction. Can be cut to precise length in the field. Available in 25, 35 or 50 foot lengths. 5" diameter flex comes in rolls of 98 feet only.
  • 3" Diameter
  • 35' Length
  • Easy in-and-out fit
  • Country of origin: United States
Item Weight 10 pounds
Manufacturer DuraVent
Item model number 3PPS-FLEX35
Product Dimensions 420 x 3 x 0.1 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
41 ratings | 17 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (32)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (5)